Komiks, podobnie jak pisanie powieści, nie jest dziś niestety w Polsce dochodowy. Nie brak tu oczywiście zdolnych artystów – jest ich tyle samo, co w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Japonii. Wina leży raczej po stronie rynku wydawniczego, który mnoży koszty a końcowe produkty sprzedaje w cenach, które dla wielu zwyczajnych nabywców są niestety zaporowe. Na Wyspach trudno jest też kupić polski komiks – pozostaje sprzedaż wysyłkowa (polecamy księgarnię Rewolucja).
Populizm a indywidualizm
Los chciał, że polskie komiksy są dziś działem nieco niszowym. Najczęściej tworzą je artyści współpracujący z małymi wydawnictwami, a następnie rozprowadza się je a konwentach albo przez internet. Niektórym twórcom odpowiada taki tryb pracy – dzięki temu nie muszą starać się trafić w gust odbiorców i mogą zachować indywidualizm. Jednak niestety, idą za tym znacznie zredukowane zarobki. Częstą tematyką polskich komiksów, ze względu na niezależność, są wątki światopoglądowe.
Rysowanie jako praca
Praca przy komiksie jest żmudna i długotrwała. Nawet jeśli efekt końcowy prezentuje się lekko i bezpretensjonalnie, artysta spędził nad nim całe dnie, a wydawca poświęcił mu niemniej swojego czasu i uwagi. Polskie komiksy nie są wcale gorsze ani mniej dopracowane od zachodnich – warto dać im szansę i wejść w rysunkowy świat.